DOĞUM YILI YAZIN
GİRİŞ

Kadınlar İçin Seks Shop Mağazaları

Kadınlar için ilk seks dükkanı olan Eve's Garden, 1974'te New York'ta açıldı.

Comedy Central dizisi Broad City ile bağlantılı bir seks oyuncak koleksiyonunun piyasaya sürülmesi, seks oyuncakları ve televizyondaki kadınlar arasındaki başka bir bağlantıyı akla getiriyor.

Sex and the City'nin 1998 yılında yayınlanan bir bölümünde Carrie Bradshaw ve arkadaşları "Rabbit" vibratörleri satın almak için bir seks dükkanını ziyaret ettiler. Kadınlar ve seks alışverişi üzerine araştırmam için görüştüğüm kadınlardan birkaçı, bu olaydan, kadınlar için seks alışverişinin normalleşmesinde bir dönüm noktası olarak bahsetti.

Kadın müşterileri hedefleyen seks dükkanları artık ana caddeden çevrimiçi alışverişe ve tasarımcı butiklerine kadar tüketici kültürünün yerleşik bir parçası. Ann Summers'ın CEO'su Jacqueline Gold, mağazalarından birine uğramanın artık "normal bir alışveriş gezisinin bir parçası" olduğunu ve araştırmanın bunu destekleyeceğini söyledi.

Ancak kadınlar için seks dükkanlarının “normal” olduğu fikrinin bir bedeli olabilir. Alışverişe gitmek, cinsel yaşamınızı "renklendirmek", orgazmlarınızı iyileştirmek ve iç çamaşırlarıyla seksi görünmek için "güçlendirilmiş" modern bir kadın olmak için büyük bir baskı gerektirir. Aynı zamanda, kadınlarla röportaj yaptığımda, cinsel tüketimin ne kadar sıradan ve nezaketsiz olabileceği beni şaşırttı.

Kadınlar için seks shop mağazaları


"Kadınlar için" ilk seks dükkanı olan Eve's Garden, 1974'te New York'ta açıldı. Sahibi Dell Williams, mağazayı siyasi bir alan ve kadın hakları hareketinin bir uzantısı olarak tanımladı. İngiltere'de, feminist dergi Spare Rib, normal postayla vibratör reklamlarının yanı sıra bir vibratör kullanarak orgazmınızı özgürleştirmeye ilişkin makaleler yayınladı. Bunlardan biri, 1975'te, Harmony vibratörünün “eğer önermeye cesaret edersek, sadece kişisel zevk için” kullanılabileceğini belirtti.

Ancak bu dönemin tüm feministleri, seks dükkanlarının hareketin çıkarına olduğu konusunda hemfikir değildi. 1980'de Kadına Karşı Şiddete Karşı Kadınlar grubu, Leeds'teki seks dükkanları, porno sinemaları ve striptiz kulüplerine karşı bir protesto gecesi düzenledi. Aktivistler topladı, kapıları yapıştırdı, boya attı ve camları kırdı.

Bu tür bir muhalefete rağmen, kadınlar için seks alışverişi kavramı, Ann Summers parti planı geliştirildiğinde 1981'de daha da yerleşti. Kadınlar, kendi oturma odalarının konforunda Ann Summers parti hostesinden seks oyuncakları ve iç çamaşırı satın alabilirlerdi.

Dolayısıyla 1990'ların sonlarında Sex and the City'nin kötü şöhretli bölümü yayınlandığında, kadın izleyiciler en son eğlenceli ve modaya uygun aksesuar olarak vibratör fikrini benimsemeye hazırdı.

Normalleşme mi?

Peki kadınlar için seks shop alışverişinin “normalleştiğini” söylemek gerçekten ne anlama geliyor?


Normalleştirilmiş normal hale geldiğinde, bu sınırların dışındaki herhangi bir şey anormal ve sağlıksız olarak görülebilir. Seks dükkanları yaygınlaştığında, neyin normal olup olmadığını dikte etmeye başlarlar.

Görüştüğüm kadınlar bir seks dükkanını ziyaret ederken her zaman rahat değildi, ancak neredeyse her zaman utanç, rahatsızlık veya isteksizlik duygularını düzeltmeleri gereken bir "sorun" olarak tanımladılar. Seks alışverişi, bugün kadınlara başarabilecekleri ve başarmaları gerektiği söylenen mutlu, sağlıklı, kendine güvenen cinsel kadınlığın merkezi olarak sunuluyor.

Kadınlar için seks dükkanları bize dar bir “iyi seks” fikri satıyor. Bu, bir partneri çılgına çevirmek için sonsuz "akıllara durgunluk veren" orgazmlar, rol yapma seansları ve iç çamaşırı anlamına gelir. Ancak bu kadın cinselliği fikrine tüm kadınlar sığamaz, tüm kadınlar bunu istemez ve yapmaları da gerekmez. Bu baskıdan kaçınmanın kolay bir şey olduğu düşünülebilir, ancak görüştüğüm ve hiç seks dükkanını ziyaret etmemiş olan kadın bile evliliğini "canlandırması" gerektiğini düşündü.

Kadınlar için seks alışverişinin normalleşmesiyle birlikte ortaya çıkan sorunları göz ardı etmeden, cinsel tüketime yaklaşmanın başka bir yolu var. Kadınlarla vibratör kullanımları hakkında konuşurken, beni etkileyen şey kadınların sıradan bir vibratörle günlük mastürbasyon rutinlerinin alışılmadıklığı ve aşinalığıydı.

Kadın cinselliğine ilişkin "baharatlı" görüşten uzak, bir vibratör kullanmak daha çok, tamamen nahoş bir hızlı çözüm, gerginliği veya can sıkıntısını hafifletmenin bir yolu ya da akşamdan kalmanın tedavisidir. Bu nesneler kadınların sıradan cinsel yaşamlarının bir parçası haline geldiğinde, artık seks dükkanlarının teşvik ettiği müstehcen, gıcıklatıcı "iyi seks" fikrine uymuyor.

"Feminist" seks dükkanının mirasını sürdürürken , kadınların cinselliği konusunda daha kapsayıcı bir fikre sahip bazı seks dükkanları var. Bu tür alanlar, bir kadına, sahip olması gereken seks türü ve olması gereken kadın hakkında kısıtlayıcı mesajlarla bombardımana tutulmadan bir seks oyuncağı satın alma imkanı sunar.


Whatsapp Destek