DOĞUM YILI YAZIN
GİRİŞ

Kegel Egzersi Doğru Yaptığınızdan Emin Misiniz

Kegel egzersizlerini geliştirmeye ve yaptığınız yanlışlardan kurtulmaya ne dersiniz ?

COVID-19 salgını nedeniyle evde geçirdiğimiz bugünleri kendinize odaklanarak geçirebilirsiniz. Peki kendinize odaklanmak sadece cilt bakımı ve sporla mı alakalı? Tabii ki hayır! Bu karantina günlerinde cinsel sağlığınızı da geliştirebilirsiniz.

Cinsel sağlığın temellerinden kegel egzersizleri ile işe başlayabilirsiniz. Olduğunuz yerde cinsel organınızı kaslarınız yardımıyla kasıp bırakma işlemini ne yazık ki pek çok kişi yanlış uyguluyor. Kegel Vibratör Modelleri Ürün İncele

Kegel Egzersiz Vajina Sıkılaştırıcı VibratörKegel egzersizlerini geliştirmeye ve yaptığınız yanlışlardan kurtulmaya ne dersiniz ?

Rahim, mesane, ince bağırsak ve rektumu destekleyen kasların bulunduğu pelvik tabanı güçlendirmenin en iyi yolunun kegel egzersizi olduğunu sıkça duyuyorsunuzdur. Ancak, çoğu kadın bu kas grubunu maalesef yanlış çalıştırıyor. NY Urology kurucusu Dr. David Shusterman’a göre, buna bağlı olarak halihazırdaki problemlerde artış bile gözlemlenebiliyor.

Pelvik taban ve nefes üzerine çalışmalar yürüten Klinik Psikolog Belisa Vranich, birçok kadının bu kasları aşırı güçlü sıktığını belirtiyor. Burada durmak lazım: Kaslarınızın gevşemiş olduğunu ve daha sıkı çalıştırmanın onları daha da kuvvetlendireceğini mi düşünüyorsunuz?Dikkat etmeniz gereken bir nokta var:
Pelvik taban problemleri her zaman aşırı zayıf kaslardan kaynaklanmayabilir.

Çoğunlukla bu kaslar dengeden çıkmıştır, kontrol edilemez hale gelmiştir ya da büzülmüştür. Uzmanlar ise daha farklı bir teknik gerektiren ters kegel egzersizlerinin de en az sırada kegel egzersizleri kadar önemli olduğunun altını çiziyorlar.

kegel vibratör

Dikkat edilmesi gereken bir şey daha var. Kadınların bazıları, kegel egzersizlerini kasları daraltılmışken yapma yanlışına düşüyorlar. Vranich, tam aralığın öğrenilmesi gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde problemler daha da kötüleşebilir ve kaslarını kuvvetlendirmekten ziyade idrar kaçırma gibi sorunlara bile yol açabilir.Kegel Egzersizleri Nasıl Yapmalı ?
Kegel egzersizinin formunu düzeltmek için yapmanız gereken ilk şey, pelvik taban kaslarının nerede konumlandığını belirlemek olacaktır. Bunu çabuk ve “kirli” bir yolla, idrarını yaparken idrar akışını durdurarak yapabilirsiniz. Devreye giren kaslarınız, aradığınız kaslardır (Bunu çok sık yapmamalısınız; çünkü mesanenize zarar verebilirsiniz.).

Ardından, pelvik tabanınızı rahatlatmaya ve normal kegel egzersizlerinin yanına ters kegel egzersizlerini ekleyerek kaslarınızı germeyi deneyim. Ters kegel egzersizleri sayesinde esneklik artacak ve gerilim azalacaktır.

Ayrıca, nefesinizi de düzgün almaya çalışmalısınız. Normal kegel egzersizi yaptığınızda, nefes verin ve göbeğinizi içeriye doğru çekerek pelvik tabanınızı kasın. Daha fazla kas gerilmesi hissediyor olmalısınız. 

Ters kegel egzersizi için şöyle yapmalısınız: Nefes alırken, hayal gücünüzü de kullanarak dikkatinizi pelvik tabanınıza odaklayın. Nefes alırken, diyaframınız ve aynı zamanda pelvik tabanınız da aşağıya inmeli ve rahatlamalı. Ayrıca iki yoga duruşu; child’s pose ve downward dog da iyi olacaktır.Kegel egzersizi nasıl yapılır ?
Vücudumuzdaki tüm kasları çalıştırmamız gerekir. Kegel egzersizi de vajinadaki kasların çalışmasına dolayısıyla toparlanmasına yardımcı olur. Özellikle doğum sonrasında vajinada meydana gelen gevşemeleri kegel egzersizi ile toparlayabilirsiniz. Kegel egzersizi ne işe yarar, ne gibi faydaları vardır, nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte cevapları…

Doğum sonrasında vajinada meydana gelen değişimler ve genişlemeler ilerleyen zamanlarda bayanlar için ciddi problemlere neden olabilmektedir. Özellikle idrar kaçırma mesane sarkması gibi ciddi problemlere neden olabilir. O nedenle bu gibi sorunları en aza indirebilmek hatta oluşmasını tamamen engellemek için kegel egzersizi yapmak önemlidir.

Kegel egzersizinin saydığımız bu faydaların dışında birçok faydası bulunmaktadır. İşte kegel egzersizinin sağladığı diğer faydalar…Kegel egzersizleri faydaları
Kegel egzersizi fiziksel faydalarının yanı sıra cinsel ilişkiden de keyif almanızı sağlıyor. Pelvik kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlere kegel egzersizleri adı verilmektedir. Kegel egzersiziyle tıpkı diğer vücudunuzdaki kasları geliştirdiğiniz gibi pelvik kaslarını da geliştirebilirsiniz. Pelvik kaslarınızı geliştirmenin asıl amacı mesaneyi korumakken, kegel egzersizi mesaneyi güçlendirmenin yanı sıra cinsel ilişkiden de keyif almanızı sağlar.

Kegel egzersizinden bu denli faydalar sağlamak istiyorsanız tekniklerini bilerek düzenli olarak kegel egzersizi yapmanız gerekir.Kegel egzersizi nasıl yapılmalıdır ?
Kegel egzersizi ilk olarak mesaneyi boşaltma işlemiyle başlamanız gerekir. İdrarınızı boşaltırken 10 a kadar sayın ve pelvik kaslarınızı kasın. Daha sonra pelvik kaslarını tamamen genişleterek 10 a kadar sayın. Bu kegel egzersizini idrarınızın geldiğinde günde 3 veya 4 defa tekrarlayabilirsiniz.

Pelvik kaslarını bulmakta çoğu kadın zorlanır. Bu nedenle yapılan egzersizler çoğu zaman bir işe yaramaz. Kadınlar kegel egzersizi sırasında pelvik kaslarını çalıştırmak yerine karın ve uyluk kaslarını çalıştırırlar. Bu yapıların ise pelvik kaslarını güçlendirecek hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla pelvik bilinmezse kegel egzersizininde hiçbir anlamı kalmaz.

Artık size vereceğimiz püf noktaları ile pelvik kaslarınızın yerini bulabilecek, yaptığınız kegel egzersizlerden maksimum fayda görebileceksiniz.Pelvik kaslarını nasıl buluruz ?
İdrarınızın geldiği zaman tuvalete oturun. Hızlı bir şekilde idrarınızı bırakın ve geri çekin. İdrarınızı durduğunuz ve geri çektiğiniz sırada bir kasılma hissedeceksiniz. Kasılmanın meydana geldiği yer pelvik kasıdır. Bu hareketi pelvik kasınızı bulduğunuzu anladığınız ana kadar tekrarlayın. Kegel egzersizi için çalıştırdığınız bu kasa ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Pelvik kasları tanımanın bir diğer yolu ise vajinaya parmak yerleştirmektir. Vajinaya yerleştirdiğiniz parmak ile kas dokularını sayarak pelvik kasının yerini anlayabilirsiniz. Parmağı vajinaya yerleştirdiğinizde idrarınızı tutar gibi yapmak bu yöntemde de işe yarayacaktır.

Kegel egzersiz yaparken işe yarayıp yaramadığını veya doğru kası çalıştırıp çalıştırmadığınızı anlamak için bir takım noktalara dikkat etmek gerekir.Kegel egzersizi yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Kegel egzersizi yaparken karın bölgesnde ağrı olmamasına dikkat edin. Egzersiz sonrası karnınız ağrımaya başladıysa egzersizi tekrar yapın. Çünkü kegel egzersizi yerine karın egzersizi yapmış olabilirsiniz.

Kegel egzersizi esnasında kişiler nefeslerini tutarak göğüslerini kasarlar. Ancak bu durum yanlıştır. Kegel egzersizlerin etkili olabilmesi için vücutta sadece pelvik kaslarının çalışması gerekir.


Whatsapp Destek