DOĞUM YILI YAZIN
GİRİŞ

Lezbiyen Olabilirmiyim

LEZBİYEN OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLAYABİLİRİM ?

Kadınlardan hoşlanan kadınlara lezbiyen denir.

Bizler cinsel açıdan diğer kadınları çekici bulan kadınlarız.

Bizler, kendilerini duygusal ve zihinsel açıdan kadınlara yakın hisseden kadınlarız.

Bizler, partner (ya da sevgili mi desem?) olarak kadınları tercih eden kadınlarız.

Lezbiyenler olarak, yalnız değiliz.
​Ergenlik çağındaki her 10 kişiden biri lezbiyen ya da geydir. Tarih sahnesinde pek çok ünlü lezbiyene rastlanır. Lezbiyenler, doktor, öğretmen, avukat, fabrika işçisi, polis memuru, politikacı, bakan, film yıldızı, sanatçı, anne, hemşire, kamyon şoförü, manken, yazar olabilir. Siz adını koyun, biz yapalım.

Lezbiyenler, beyaz, siyah, asyalı, latin, güney amerikalı, yahudi, katolik, protestan, budist olabilir. Lezbiyenler, zengin, yoksul, işçi sınıfından ya da orta sınıftan olabilir. Bazı lezbiyenler heteroseksüel evlilikler yaşamaktadır. Bazı lezbiyenler engellidir. Lezbiyenler genç kadınlar ve yaşlı kadınlar olabilir. Siz adını koyun, biz olalım.

Şehirlerde de, taşrada da pek çok lezbiyen yaşamaktadır. Biz her yerdeyiz.

LEZBİYEN OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLAYABİLİRİM ?


“Ben küçükken, büyüyünce en iyi kız arkadaşımla yaşamayı hayal ederdim, ve bu duygu yaşım ilerledikçe değişmeden kaldı. ”—Tuğba, 21

“Ben çok küçükken, diğer kızlara aşık olurduk, ancak daha sonra bu süreçten kurtulmamız beklenirdi. Kızların erkeklerle, erkeklerin kızlarla tanışma hikayelerini anlatan kitaplar okumalıydık. Doğrusunu söylemek gerekirse, o kitapları hiçbir zaman sonuna kadar okuyamazdım. ”—Tülin, 19

Ergenlik çağında, çoğu genç kız cinsel duygularının bilincine varır ve “çıkma” fikrine ilgi duymaya başlar. Çoğu, erkekleri çekici bulur. Ancak pek çok genç kız da hemcinslerine çekim duyar.

Hemcinslerinizden hoşlandığınızın farkına varabilirsiniz. Kız arkadaşlarınızdan farklı olduğunuzu, bazen hiç uyuşmadığınızı hissedebilirsiniz. Kız arkadaşlarınız erkekleri keserken, kendinizi kızları keserken bulabilirsiniz. Erkeklerle çıkmak sizin ilginizi çekmeyebilir. ”Neden görüştüğüm şu harika kadına benzer hiç erkek yok?” diye kendi kendinize sorabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, lezbiyen olup olmadığınızla ilgili kafanız karışabilir, şüpheye düşebilirsiniz. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu bize, kendimize eşcinsel diyebilmemiz için daha erken olduğunu, bir dönemden geçtiğimizi ya da neden bahsettiğimizi bilmediğimizi söyleyecektir. Bu, bazılarımızın lezbiyen olduğu gerçeğini yadsıma yöntemleridir.

lesbian

Hem erkekleri, hem kadınları çekici bulduğunuz için kafanız karışabilir. Bu sorun teşkil etmez. Bazı kadınlar, yaşamları boyunca hem erkeklerle hem kadınlarla ilişkiye girebilir. Bazıları sonradan tamamen lezbiyen ya da heteroseksüel olmayı tercih edebilir. (”tercih etmek”, cinsel yönelim için uygun bir tanım değil gibi geldi bana. )

Cinsellik zamanla gelişir. Bu yüzden, cinsel kimliğinizden emin değilseniz endişe etmeyin.NORMAL MİYİM ?
“Bize eşcinselliğin hastalıklı, sapkınca, günah ya da anormal olduğu söyleniyor. Ancak bunu söyleyenler, kadının yerinin mutfak olduğunu, engellilerin ise işe yaramaz olduklarını iddia edenlerle aynı kişiler. Neyin normal olduğunu söylemeye kimin hakkı var?Kimilerine göre çiğ balık yemek normalken, kimilerine göre iğrenç ve anormal olabilir. ”—Tülin, 19

“İçimizdeki eşcinsel yönelimin bilincine varmamız ve yaşam şartlarımızı buna göre değiştirmek istemine ulaşmamız çok cesurca. ” Natalie, 23

Evet, normalsiniz. Bir insanın hemcinslerine çekim duyması tamamen doğaldır. Ancak bu, toplumumuz tarafından desteklenen bir şey değildir. Pek çok kişi, gey ve lezbiyen karşıtı önyargılar nedeniyle bu duyguları bastırır.

Çoğu bilim insanı, cinsel yönelimin temellerinin çok genç bir yaşta, hatta kimi zaman doğumda atıldığı konusunda hemfikirdir.

İster eşcinsel ister heteroseksüel olun, kendiniz olmak normal ve sağlıklıdır. Önemli olan kendimizi sevmeyi öğrenmektir.

GENÇ VE LEZBİYEN OLMAK NASIL BİR DUYGU ?


“Kendimi çok güçlü, özel, bağımsız ve cesur hissediyorum”-Natalie, yaş 23.

“Bu bazen korkutucu bir duygu. Kendimden emin olamadığım zamanlar oldu ama bunun dışında kendimi harika ve gururlu hissettim. ”-Tülin, yaş 19.

Lezbiyen olmanın belli kuralları, doğrusu yada yanlışı diye bir şey yoktur. Toplumun bize çocukluğumuzdan beri dayatmış olduğu klişeleşmiş lezbiyen tiplemeleri yüzünden eğer lezbiyenseniz belirli bazı özelliklere sahip olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama lezbiyenler her çeşit eğitim seviyesinden, herhangi bir dış görünüşe veya meslek grubuna sahip olabilen kadınlardır.

Cinsel yöneliminiz kişiliğinizin sadece bir parçasıdır ve büyük bir olasılıkla heteroseksüel arkadaşlarınızla aynı olan hobilere ve ilgi alanlarına sahipsiniz.

Homofobik ve önyargılı düşüncelerden dolayı bazı insanlar lezbiyenleri ve geyleri kabullenemezler. Lezbiyenler ve geyler ayrımcılık ve şiddet yüzünden acı çekmektedirler. Bu yüzden dolayı eşcinsel hakları için mücadele vermekte olan gey ve lezbiyen organizasyonu vardır.

“Kendimi ve cinselliğimi kabul ettiğim andan itibaren farkına vardım ki hayata karşı daha ilgili olmaya ve arkadaşlarımla daha sıcak ilişkiler kurmaya başladım. Çünkü kendimle çok daha barışıktım”-Tuğba, yaş 21

“Sürekli karşı karşıya kaldığım homofobi yüzünden çoğu kez kendimi depresif ve üzgün hissettim, ama sonra farkettim ki kendi kuşağımdan insanları bu konuda eğitebilme gücüne sahibim. ”-Müge, yaş 20.

KENDİMİZİ SEVMEYİ NASIL ÖĞRENECEĞİZ ?


“Duygularımızı inkar etmememiz çok önemli. Eğer biz gerçekten içimizden gelen kişi olabilirsek, ne kadar mutlu olabildiğimize şaşırabiliriz. Ve olumlu yönlerimize kafa yormalıyız, lezbiyen olmak çok olumlu birşeydir. ”- Rabia, yaşı 24

“Kendimi mutlu ve iyi hissettiren insanlarla etkileşim içinde olmam yardımcı oluyor. Ve iyi hissetmemi sağlayan şeyleri yapmaya çalışıyorum. ”- Serap, yaşı 19

Her insanın kendi kendisinden hoşnut olmaya hakkı vardır. Hepimiz değerli insanlarız. Genç insanlar için özgüven geliştirmek çok önemlidir. Çevremizde bizim hasta, sapkın ya da çok mutsuz hayatlar sürmeye mahkum olduğumuzu düşünen insanlar varken, lezbiyen ve gay gençliğin kendileri ile ilgili iyi hissetmeleri zordur.

Kendimizi, gerçekte kim olduğumuzu saklamak zorunda hissedersek, alkol, uyuşturucular ve intihar yoluyla kendimize zarar vermek isteyebiliriz. Özellikle, lezbiyen olduğumuz gerçeğini konuşacak kimsemiz yoksa, oldukça dışlanmış, korku dolu ve depresif hissedebiliriz.

Herşeyin ötesinde, biz, genç lezbiyenler olarak, kimliğimizi sevmeyi öğreniyoruz. Lezbiyenler hakkında yazılmış iyi kitaplar okumanın faydası oluyor- tam ve doğru bilgiler içeren ve çok tatmin edici hayatlar süren lezbiyenler hakkındaki kitaplar. Başka lezbiyenlerle tanışmanın da faydası oluyor çünkü böylelikle lezbiyenlerin en az diğer insan grupları kadar çeşitlilik gösterdiğini ve toplumun bize bir çok yalan söylediğini anlıyoruz.

“Ben bir lezbiyenim ve ben iyiyim. ” hergün kendi kendinize bunu söylemeniz faydalı olabilir. Ve konuşmak için de, lezbiyenlerin sorun olmadığını düşünen birilerini bulmaya çalışın. Unutmayın; lezbiyen olmak normal ve doğaldır, aynı, bazılarının heteroseksüel olmasının normal ve doğal olduğu gibi. KİME SÖYLEMELİYİM ?
” Bu konuda kendinizi rahat hissedene kadar lezbiyen olduğunuzu başkalarına söylemek için kendinizi baskı altında hissetmemelisiniz. İnsanların farklı farklı tepkilerine karşı hazırlıklı olun. ”
-Tuğba, yaş 21.

” Sadece olabilecek şeylerle yüzleşebilecek yeterli güce sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bunu birine söylemelisiniz. Bu duygularla daha fazla tek başınıza başa çıkamayacağınızı düşündüğünüzde başkalarına açılmaya çalışın. Ailenizin delirebileceğini düşünüyorsanız daha objektif olabilecek birine söyleyin. ”-Sabriye, yaş 19.

Lezbiyen olduğumu birkaç arkadaşıma söylediğimde onlara bundan 5 dakika öncesinden hiç bir farkım olmadığını sadece şimdi onlardan büyük bir sırrı saklamıyor olduğumu söyledim. ”-Tülin, yaş 19.

Dışarı açılmak (coming out), kendinizi bir lezbiyen olarak kabullenme ve cinsel yöneliminiz konusunda ne kadar açık olmak istediğinizi anlama sürecidir.

Ne yazık ki tanıdığınız herkes lezbiyen olmanın dilimlenmiş hazır ekmekten bu yana en harika şey olduğunu düşünmeyebilir. Kimin size destek olabileceğini ve bununla başa çıkabileceğini bilebilmek zordur. Bazı arkadaşlarınız sizi kabullenir, bazıları da sizden uzaklaşabilir veya sizin izniniz olmadan başka insanlara söyleyebilirler. Aileye açılmak çok zor olabilir. Bazı aileler bu konuda çok anlayışlı davranırlar. Ama bir kısım lezbiyen ve gey gençlik, aileleri onların yönelimlerini öğrendiğinde evlerinden kovulmuştur.

Konuşabileceğiniz birisinin olması önemli çünkü hayatınızın bu kadar önemli bir kısmını bir sır olarak saklamak zorunda kalmak ne normal bir şeydir ne de sağlıklı. Bu konuda güvenebileceğiniz, yardım alabileceğiniz ya da danışabileceğiniz eşcinsel organizasyon ve topluluklarının internet adresleri sitemizin “linkler” bölümünde mevcuttur.

DİĞER LEZBİYENLERLE NASIL TANIŞABİLİRİM ?


“Çevrenizde bir çok lezbiyen vardır , ama siz onların lezbiyen olduğunu bilmiyorsunuz, tıpkı onların, sizin lezbiyen olduğunuzu bilmedikleri gibi. Umudunuzu kaybetmeyin. Sonuçta birileriyle tanışacaksınız. ”- Serap, yaşı 19

Yerel feminist, lezbiyen organizasyonlarla bağlantı kurun. (Sitemizin linkler bölümünde bu organizasyonların internet adreslerini bulabilirsiniz) Ayrıca Türkiye’nin bir çok üniversitesi gay&lezbiyen organizasyona (Legato) sahiptir.
Çevrenizde gay/lezbiyen veya feminist yayınları araştırın.

* Bu broşür , OUTRİGHT The portland, Maine, Alliance of lesbian and gey youth tarafından hazırlanmış, LeGaTo içerisindeki öğrenciler tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve Türkiye şartlarına göre adapte edilmiştir.


Whatsapp Destek